ZPRÁVY‎ > ‎

Exkurze mělnických včelařů na včelí farmě

přidáno: 14. 9. 2012 8:59, autor: Martin Nezbeda
25.srpna mělničtí včelaři tradičně jako každý rok podnikli exkurzi do profesionálního včelařského provozu. O to zajímavější bylo, že má tento provoz pevně v rukách mladá žena Simona Adamcová. Jiný přístup, především ženská trpělivost a cílevědomost byla znát a je třeba ji ocenit.    
Včelí farma Simony Adamcové se specializuje na produkci jednodruhových vysoce kvalitních medů z ekologicky nezatížených oblastí. Veškerý med vyprodukovaný od jejich 300 kmenových včelstev je prodán ve vlastní prodejně v místě bydliště, což je velice překvapivé neboť žije v malé vesnici.
Včelstva jsou chována v nízkonástavkových úlech na r.m. 39x18,5. Nízkonástavkovým systémem a kočováním za pastvou dokáže získat jednodruhové medy podle převládajících snůškových zdrojů v doletu včelstev. Produkuje medy malinový, javorový, pohankový, lipový, květový luční, květový lesní a medy medovicové. Jednotlivé medy jsme mohli v jejím obchůdku i ochutnat.

Kočování se včelstvy v současné době provádí na dřevěných europaletách, ale má již připravené kovové rámy na speciální přívěs za osobní automobil na 18 včelstev (systém Kolomý). Velký důraz klade i na plemenářskou práci, nechává si inseminovat včelí matky pracovníky VÚ dol.

Na farmě je vidět postupné dovybavování provozu potřebnými budovami i technologií (sklad souší, vytáčecí hala, přednášková místnost, linka na odvíčkování, pastovací zařízení atd.)

Jedná se o velice cílevědomou včelařku, která dobře ví, čeho chce ve včelařině dosáhnout,

a velice tvrdě si za svým cílem jde bez ohledu na osobní pohodlí.
 
 
 
 
 
 
Comments