ZPRÁVY


Snubní prolet

přidáno: 4. 10. 2015 22:26, autor: Martin Nezbeda   [ aktualizováno 4. 10. 2015 22:30 ]

Monitoring cukrem - video

přidáno: 5. 3. 2014 0:37, autor: Martin Nezbeda

Monitoring cukrem

Další odkaz věnující se medu

přidáno: 4. 1. 2013 10:52, autor: Martin Nezbeda   [ aktualizováno 4. 1. 2013 10:54 ]

Exkurze mělnických včelařů na včelí farmě

přidáno: 14. 9. 2012 8:59, autor: Martin Nezbeda

25.srpna mělničtí včelaři tradičně jako každý rok podnikli exkurzi do profesionálního včelařského provozu. O to zajímavější bylo, že má tento provoz pevně v rukách mladá žena Simona Adamcová. Jiný přístup, především ženská trpělivost a cílevědomost byla znát a je třeba ji ocenit.    
Včelí farma Simony Adamcové se specializuje na produkci jednodruhových vysoce kvalitních medů z ekologicky nezatížených oblastí. Veškerý med vyprodukovaný od jejich 300 kmenových včelstev je prodán ve vlastní prodejně v místě bydliště, což je velice překvapivé neboť žije v malé vesnici.
Včelstva jsou chována v nízkonástavkových úlech na r.m. 39x18,5. Nízkonástavkovým systémem a kočováním za pastvou dokáže získat jednodruhové medy podle převládajících snůškových zdrojů v doletu včelstev. Produkuje medy malinový, javorový, pohankový, lipový, květový luční, květový lesní a medy medovicové. Jednotlivé medy jsme mohli v jejím obchůdku i ochutnat.

Kočování se včelstvy v současné době provádí na dřevěných europaletách, ale má již připravené kovové rámy na speciální přívěs za osobní automobil na 18 včelstev (systém Kolomý). Velký důraz klade i na plemenářskou práci, nechává si inseminovat včelí matky pracovníky VÚ dol.

Na farmě je vidět postupné dovybavování provozu potřebnými budovami i technologií (sklad souší, vytáčecí hala, přednášková místnost, linka na odvíčkování, pastovací zařízení atd.)

Jedná se o velice cílevědomou včelařku, která dobře ví, čeho chce ve včelařině dosáhnout,

a velice tvrdě si za svým cílem jde bez ohledu na osobní pohodlí.
 
 
 
 
 
 

Včelař, který prodává "přímo", nemusí být schválen ani registrován

přidáno: 13. 3. 2012 6:27, autor: Martin Nezbeda   [ aktualizováno 13. 3. 2012 11:15 ]

Od prvního ledna 2012 nabývá účinnosti novela veterinárního zákona č. 308/2011 Sb., která zavádí určité nové povinnosti pro podnikatele, kteří „zacházejí“ s medem. Pro ty včelaře, kteří prodávají med přímo, tj. konečnému spotřebiteli, se nic nemění. O co tedy jde?

Pro podnikatele, který zpracovává a uvádí do oběhu med různých chovatelů, vzniká od 1. 1. 2012 nová povinnost, a to povinnost schválení a registrace svého podniku. Je to stejné jako u ostatních výrobců potravin živočišného původu a schválení a registrace se provede u místně příslušné krajské veterinární správy.

Tato povinnost se tedy vztahuje pouze na ty chovatele, kteří zacházejí s živočišnými produkty (medem) jako podnikatelé, dle §22 veterinárního zákona a zároveň zpracovávají med od různých dodavatelů. Zacházením s živočišnými produkty se míní získávání, vyrábění, zpracovávaní, ošetřování, balení, skladování, přeprava a uvádění do oběhu. Pokud jde pouze o registraci, tak ta jek povinná pro ty provozovatele, kteří zpracovávají med pouze z vlastních včelstev.

Tato registrace však není žádnou novinkou, povinnost registrace je ustanovena v článku 6, nařízení EP a R (ES) č. 852/2004, které vešlo v platnost již v roce 2004, přičemž bylo stanoveno přechodné období, a toto nařízení se používá od 1. 1. 2006. (Není přitom rozhodující počet včelstev, která chovatel vlastní).

Přímý prodej medu (produktu prvovýroby) konečnému spotřebiteli (dle § 27a, odst. 1, písm. d)) není zacházením s živočišnými produkty dle § 22 veterinárního zákona. Tudíž včelař, který prodává „přímo“, tj. konečnému spotřebiteli, nemusí být krajskou veterinární správou schválen ani registrován. Je však při svém prodeji omezen územně (pouze v kraji, bydliště chovatele či stanoviště včel) a také množstevně (maximálně 2 tuny vlastního medu ročně).

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR 

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 15. 11. 2011

Zahradnická škola Mělník rozšiřuje nabídku vzdělání

přidáno: 9. 3. 2012 4:36, autor: Martin Nezbeda   [ aktualizováno 9. 3. 2012 11:22 ]

Zahradnická škola v Mělníku v rámci rizšíření už tak bohaté nabídky vzdělání pro širokou veřejnost chce nabídnout i možnost vzdělávacích kurzů pro zvýšení kvalifikace nebo rekvalifikaci jak pro studenty tak i ostatní uchazeče. Zvažují se i obory "Chovatel včel (kód: 41-035-H)" (viz. hwww.narodnikvalifikace.cz) a "Zpracovatel včelích produktů (kód: 41-036-H)" (www.narodnikvalifikace.cz). Oba by pak byly završeny odbornou zkouškou a úspěšný absolvent by získal plnou kvalifikaci v oboru.
Současně je již podepsána smlouva a projekt EVVO v jehož rámci budou i kurzy včelařství pro učitele základních škol a žáky je zahájen. Bude realizován v průběhu následujích dvou let. 
 

Kvalitu medu prověřila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

přidáno: 9. 3. 2012 3:41, autor: Martin Nezbeda   [ aktualizováno 9. 3. 2012 4:04 ]

Sami si udělejte názor na důvěryhodnost dodavatele výrobků označených jako "MED".
 
(Zdroj:http://finexpert.e15.cz/nekupujte-tyto-potraviny-propadly-pri-kontrole-seznam)
 
 Medy Výrobce/distributor Prodejce Vada
 Med akátový JSG med Globus nevyhovující složení nebo aktivita
 Med horský JSG med Globus nevyhovující složení nebo aktivita
 Med květový JSG med Tesco, Makro, Hruška nevyhovující složení nebo aktivita
 Med květový akátový Včelpro Eliška Soukupová nevyhovující složení nebo aktivita
 Med květový slunečnicový Včelpro Eliška Soukupová nevyhovující složení nebo aktivita
 Med květový smíšený Jaroslav Kůt Emil Rochl nevyhovující složení nebo aktivita
 Med květový-lipový JSG med Makro nevyhovující složení nebo aktivita
 Med lesní JSG med Kaufland, Tesco nevyhovující složení nebo aktivita
 Med lesní Grocery Penny Market nevyhovující složení nebo aktivita
 Med luční Grocery Penny Market nevyhovující složení nebo aktivita
 Med luční JSG med Tesco nevyhovující složení nebo aktivita
 Med včelí květový lesní Product Bohemia Ahold nevyhovující složení nebo aktivita
 Med včelí květový nektarový Moraviaprodukt Tesco nevyhovující složení nebo aktivita
 Pekařský med JSG med Makro nevyhovující složení nebo aktivita
 Royal Kitchen Grocery Penny Market nevyhovující složení nebo aktivita
 Stilla fiori Kaufland Kaufland nevyhovující složení nebo aktivita
 
 
 
 

1-10 of 13