AKTUALITY‎ > ‎

Schůze OO ČSV Mělník 5.10.2011

přidáno: 7. 10. 2011 4:17, autor: Martin Nezbeda   [ aktualizováno 5. 11. 2011 3:32 ]

Na úvod vystoupil př.Dr.Kamler a přivítal hosty - dva zástupce KVS. Dostavil se MVDr.Plášil z inspektorátu Mělník KVS i zástupce přímo z krajské KVS MVDr.Uhlíř.

Př.Kamler zahájil schůzi hlavním bodem programu - léčení včelstev. Připomněl, že komplexně a detailně řečí problematiku léčení metodika a její stručná a srozumitelná verze byla opakovaně publikována ve Včelařství. Na včelstvo 2 kapky Varidolu na dva nástavky 4 kapky a více jak 4 kapky je nadbytečné (tzn. max 4 kapky!). Úl po aplikaci musí být zavřený 30minut. Stejně tak i zmínil, že každá organizace dostane k léčivu i přesný návod. Vznikají zbytečné chyby pokud se včelaři spoléhají na paměť a návod už nečtou. Varoval před experimenty a upozornil že fumigovat do podmetu je neúčinné! Doporučil standardní postup i termíny. V posledním víkendu října vyřezat veškerý plod a týden na to druhé ošetření. Poslední začátkem prosince. Stovka spadlých roztočů po prvním ošetření není sice dobrý výsledek po prvním ošetření, ale ani výjimečná věc. Více spadlých roztočů je však signál, že je s nákazou problém. "Na další schůzi větší spad oznamte je to zpětná vazba o účinnosti Gabonu" řekl. Dále upozornil, že by měly být vyvíječe každé dva roky testované. Součástí formuláře k žádosti je: Jméno, bydliště, stanoviště, datum narození, případně r.č. (viz. Včelařství)

Vystoupil i MVDr. Uhlíř. Dle posledních zpráv bude platby za vyšetření moru včelího plodu, nosemy i varroazy bude za chovatele hradit stát. Připomněl že vzorky by měly být zaslány do 15.2.2011 k rozboru.

Předseda OO ČSV Mělník Jiří Holub předal slovo MVDr. Jiřímu Plášilovi zástupci KVS inspektorát Mělník, v jehož kompetenci je problematika chovu včel. Ten zdůraznil, že se teprve seznamuje s problematikou našeho okresu. Požádal o včasné zasílání a správné údaje v žádostech o přesuny (tj. evidenční číslo chovatele; katastru atd.).

V rámci bodu různé předsednictvo OO zhodnotilo velice zdařilou exkurzi do rodinné včelařské farmy Kurtin. Vyjádřili pouze lítost nad omezenou účastí, jelikož návštěva byla přínosná a pan Kurtin seznámil zúčastněné s celým provozem. Bylo co hodnotit ačím se inspirovat.

Předseda Ing.Holub přislíbil konání Včelařského dnu. Stejně tak pozval včelaře do Lysé nad Labem, kde se v rámci výstavy má konat i seminář cechu včelařů (Titěra; Ciskala) a vyhlašování soutěže „Český med“.

Comments